Full description not available
D**R
Amazing, portable, strong product - tastes good too
But $5 per 8oz cup of broth? Might have to break down and start making my own again. If you can afford this high price (equal to a coffee drink at a cafe), then get these because they are like discs of hard gelatin and will not spill or leak in your purse or backpack. I think they'd be IDEAL for hikers, through hikers, busy mom's, folks who work out, those chained to their desks. It makes the most comforting hot cuppa in the afternoon and is way better than coffee. You will feel nourished down to your last molecule and supported. Its hard to describe but trust me, tho' I nearly worship coffee, it has NEVER done that for my cells. Broth heals. If you buy coffee every day, then the price of these is practically the same. Buy a 4 pack and see how great they are. And for those on keto they are perfect, even more so for those doing intermittent fasting or extended fasting. I found out its fund to either take a bite out of the gelatinized disc and chew on it during a long fast. It satisfies the need to chew something but keeps you on track with a true fast. They use organic ingredients. These are healthier than coffee any day. You'll feel calmed down but energized. Not bounced around like coffee and the resultant cortisol/insulin spikes. This is a very healing product. To your health!
K**N
An exceptional idea, a wonderful product, and worth the money
I make my own coffee. We have 'free' coffee at work. So since so many buy coffee out and about and I don't I rationalize the cost of this for many reasons. 1) product superiority; 2) convenience; 3) pureness; 4) taste; 5) portability; 6) health benefits. I have to say this was an experiment I'm glad I made. I'm hooked. I will figure this product into my budget for the future. Do not ever compromise your product for more sales. Stay with the integrity of your product and be proud of it how you are. Thank you for creating this marvel, sincerely.
D**Y
Horrible taste
This is the most horrible tasting stuff I have ever put in my mouth. Do not buy it.
A**R
Over priced, hard to make, bland taste
$20 for 4 servings is really pricey. You're supposed to just add hot water - good luck trying to get it out of the cup - it was hard and I couldn't even chip it out of the cup so had to put the whole thing in the hot water and then fish the cup out without burning myself. And the flavor was the blandest bone broth I have ever had. Do not recommend.
K**S
Very satisfying, tasty!
I suffer from digestive issues - mainly diverticulitis. When I have a flare up, I'm on clear liquids, sometimes for 1 - 2 weeks. This broth gives me protein to not feel like a wet noodle. It's delicious and nutritious! A new find. A little expensive, but worth it!
B**S
Love this broth
Love the taste - think I prefer their beef one, but it's a close call - they're both excellent. It's hard but kitchen scissors cut it easily.
R**Z
Great concentrate
It is top shelf,
R**S
So gross
Oh dear lord, the taste on these was rancid. I thought I was going to be sick. I couldn't get it down.