| ASIN | B098FGSHXH |
| Antenna Location | Business, Gaming, Home |
| Best Sellers Rank | #16,304 in Computers ( See Top 100 in Computers ) #90 in Wireless Access Points |
| Brand | NETGEAR |
| Built-In Media | WLAN access point |
| Color | White |
| Compatible Devices | Gaming Console, Laptop, Personal Computer, Smartphone, Tablet |
| Connectivity Protocol | Wi-Fi |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Push Button |
| Coverage | 110 m² |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars 268 Reviews |
| Data Transfer Rate | 1800 Megabits Per Second |
| EU Spare Part Availability Duration | 2 Years |
| Frequency | 5 GHz |