| ASIN | B0824P4B7M |
| Best Sellers Rank | 96,259 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 950 in Motherboards |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Item model number | SIM7600G-H 4G HAT |
| Manufacturer | Waveshare |
| Package Dimensions | 15.8 x 10.6 x 4.9 cm; 10 g |
E**S
A**N
P**.
R**.
I bought this to use it for an in-car mobile WiFi hotspot, do I need the 4g connectivity. At first it did not connect no matter what I did, I thought it could be a carrier issue? My SIM is on Simple Mobile btw. after a ton of trial and error, I was able to get it working by executing "route add -net 0.0.0.0 usb0". While it did not show it was connected through the UI, I was able to browse and load content. Apparently it's an issue with the network manager on the bookworm based Debian 12 version of Raspbian OS, after switching to the legacy (Debian 11) version of the OS, it seems to work with no issues. So the only things you need to do in order to set it up for 4g Internet is: -download minicom "sudo apt-get install minicom" -make sure Host device is off, insert sim, plug into GPIO headers, plug Device in from the USB (not USB to uart) port to a USB port on the Host device. - start Host device, if the 4g light does not start blinking or turn on, you may need to manually switch the modem on, press and hold the power button for about 5 seconds to turn on manually. -Open terminal, type "minicom -D /dev/ttyUSB2" to connect to the Device. When in minicom, press Ctrl+a then press "e". This turns on echo mode so you can see what you're typing. -Input the command "AT+CUSBPIDSWITCH=9011,1,1", you may need to copy and paste it into the terminal because sometimes it'll be outputting signal commands and interrupt you while you're typing. Also, this command ensures the Linux driver is loaded, if you need this for Windows, you need to change the 9011 to 9001. -set your apn by inputting the command "AT+CGDCONT=1,"IP","wholesale", replace wholesale with whatever your apn for your carrier is. -you should be connected, if not try "route add -net 0.0.0.0 usb0", you'll need to add that to your startup script if that fixes connectivity. If anything gets messed up, you need to dig in and fix it because, as far as I could find, there's no factory reset command. I do recommend you have a little AI assistant ready to help, Gemini was a huge help in me gaining an understanding of the whole serial communication part and diagnosing the connection issues. The online documentation is super helpful and there's a handful of AT commands to help you diagnose if you have any issues. Just search "waveshare 7600" and go to the product page from their website and there's a wiki link toward the very end of the page that leads to the documentation.